President TSOШановні глави держав та урядів!

Дорогі друзі!

Мені дуже приємно бачити вас у місті Самарканді – одному з центрів світової цивілізації, розташованому на перехресті Великого шовкового шляху.

Висловлюю всім вам особливу вдячність за вашу участь у саміті нашої організації, що отримала нову назву Організації тюркських держав.

Ласкаво просимо до Узбекистану, дорогі друзі!

Шановні учасники зустрічі!

Насамперед щиро дякую Вам за підтримку ініціативи про оголошення міста Самарканда, яке є символом миру та дружби, центром науки та освіти, «Столицею тюркської цивілізації».

Як відомо, давня тюркська земля тисячоліттями поєднувала Схід та Захід, зближуючи світові цивілізації та збагачуючи культури.

Ми по праву пишаємось нашими спільними великими предками, які вписали яскраві сторінки в давню історію тюркського світу.

Для всіх нас найважливіше завдання – зберегти їх безцінну спадщину, глибоко вивчати її та передати майбутнім поколінням.

Ще одним важливим аспектом сьогоднішнього саміту є те, що наша тюркська сім'я, яка має багатотисячну історію, зібралася в такому складі в рамках оновленої організації.

Немає сумнівів у тому, що ми разом вступаємо в новий етап розвитку під девізом «Нова ера тюркської цивілізації: на шляху до загального прогресу і процвітання».

Шановні глави делегацій!

Сьогодні всі ми стикаємося зі складними випробуваннями, пов'язаними з наростаючим геополітичним протистоянням, негативними наслідками глобальної економічної кризи та зміни клімату. Тому в нинішній тривожній ситуації нашим країнам дуже важливо визначити спільні підходи та скоординувати зусилля у вирішенні найактуальніших проблем.

Ми зможемо подолати будь-які труднощі завдяки дружбі, співпраці та взаємній підтримці.

Хочу особливо відзначити, що за останній рік у ході головування Туреччини в нашій Організації було проведено значну та багатогранну роботу, наша співпраця ще більш активізувалася.

У період свого головування Узбекистан має намір ефективно реалізувати концепцію «Бачення тюркського світу – 2040» і прийняту сьогодні п'ятирічну Стратегію Організації тюркських держав, зміцнити авторитет Організації, що охоплює великий регіон із населенням понад 170 мільйонів осіб, і найголовніше – вивести на ще більш високий рівень співробітництва наших братніх країн і народів, які мають спільну історію, мову та культуру.

Шановні колеги!

Під час підготовки до саміту ми глибоко проаналізували діяльність нашої Організації.

Важливо відзначити, що спільно було зроблено значну роботу з розвитку багатосторонніх відносин між нашими країнами. Водночас слід визнати, що наш величезний потенціал та можливості не задіяні повною мірою.

Насамперед доцільно зміцнити основи торговельно-економічного співробітництва.

Взаємний товарообіг між нашими країнами становить лише 4 відсотки від загального обсягу зовнішньої торгівлі. Решта припадає на частку третіх країн. Звичайно, ніхто з нас не може бути задоволений таким станом справ.

Крім того, у торгівлі між нашими країнами залишаються високими деякі митні тарифи.

Щоб докорінно змінити ситуацію на цьому стратегічному напрямку, забезпечити вільне просування торгівлі, інвестицій та послуг, ми висуваємо ініціативу про створення у рамках нашої Організації «Простору нових економічних можливостей».

Для реалізації цього плану пропоную щороку проводити Міжнародний тюркський економічний форум з активною участю країн-членів та спостерігачів Організації, а також провідних представників світового бізнесу.

Проведення в рамках форуму спільних заходів у форматі «держава та бізнес», зустрічей підприємців та «круглих столів», презентацій інноваційних проектів та виставок дасть великий практичний результат. Важливо за підсумками цих заходів щорічно приймати «дорожні карти», орієнтовані на реалізацію спільних програм та проектів.

Ці заходи спрямовані насамперед на кардинальне збільшення обсягів взаємної торгівлі та спільний вихід на ринки третіх країн, створення безперервних ланцюжків доданої вартості, високотехнологічних кластерів та венчурних компаній.

Ми також повністю підтримуємо пропозицію щодо запуску спільного інвестиційного фонду.

Ще одне актуальне питання порядку денного, що має стратегічне значення, – це зміцнення взаємопов'язаності у транспортній сфері.

Зокрема, ми багато говоримо про Транскаспійський міжнародний коридор, але, щоб досягти значних результатів, нам доведеться зробити набагато більше. Наприклад, Узбекистан транспортує через цей коридор 10% своїх зовнішньоторговельних вантажів.

Для повного використання нашого транспортно-транзитного потенціалу важливо знайти відповіді на запитання: які конкретні кроки зробити? які ще необхідні заходи, у які терміни та ким вони будуть реалізовані?

У зв'язку з цим ми пропонуємо, щоб наші міністри транспорту до кінця року розробили детальний план і дієві механізми співробітництва на основі Програми, що приймається сьогодні.

Основну увагу слід приділити:

- підвищенню конкурентоспроможності транзитних коридорів у нашому регіоні,

- запровадженні максимально сприятливих тарифів для бізнесу,

- створенню сучасної транспортної інфраструктури.

Разом з тим, ми закликаємо країни-члени Організації приєднатися до системи електронного обміну дозволами у сфері транспорту, запровадженої нещодавно між Туреччиною та Узбекистаном.

Перший Тюркський агрофорум, що відбувся цього року в Ташкенті, наочно продемонстрував величезний потенціал у галузі забезпечення продовольчої безпеки.

Організація має можливість забезпечувати сільськогосподарською та продовольчою продукцією не лише наші країни, а й постачати її на закордонні ринки. Ми повинні посилити спільну практичну роботу у цьому напрямку та поглиблювати співпрацю на основі конкретних проектів.

Зокрема пропоную наступне.

По-перше, настав час прийняти в рамках нашої Організації багатосторонню угоду про створення ефективної системи постачання продовольства, виходячи з потреб глобального та внутрішніх ринків, а також виробничих можливостей наших країн.

По-друге, з метою прискореного впровадження у сферу інновацій, сучасних знань та передових технологій важливо налагодити повномасштабне партнерство між Організацією тюркських держав та Продовольчою та сільськогосподарською організацією Об'єднаних Націй.

По-третє, на основі позитивного досвіду регулярно проводити Тюркський агрофорум та у рамках другого заходу цього формату організувати міжнародну виставку «розумного сільського господарства».

Шановні учасники саміту!

За пропозицією Узбекистану 2022 рік у рамках Організації тюркських держав було оголошено Роком підтримки молодіжних ініціатив. Місто Бухара отримало статус молодіжної столиці тюркського світу.

Ми маємо намір послідовно продовжити розпочату нами благородну роботу з всебічної підтримки молодого покоління, розкриття його таланту та реалізації потенціалу.

Наступного року пропоную провести у нашій країні Міжнародний конгрес науки та інновацій молоді тюркського світу.

На його майданчику плануємо організувати зустрічі міністрів інновацій та освіти, ректорів вузів та молодих лідерів, талановитих юнаків та дівчат, старійшин нашої Організації.

Для надання цій роботі системності та забезпечення її ефективності пропонуємо запровадити посаду заступника Генерального секретаря Організації у справах молоді.

Ще один пріоритетний напрямок – забезпечення безпеки у нашому регіоні.

Останні конфлікти, що загострюються в різних куточках планети, впливають і на загальну безпеку тюркського світу.

У такій складній обстановці наші правоохоронні органи та спеціальні служби повинні перебувати у постійному контакті та зміцнювати взаємодію у боротьбі з тероризмом, екстремізмом, радикалізацією молоді, торгівлею людьми, наркотрафіком, у сферах забезпечення громадської та кібербезпеки.

Висловлюємо готовність провести чергову зустріч секретарів Рад безпеки країн Організації в Узбекистані.

Хочу звернути увагу на ще одну актуальну проблему.

Безперечно, всі ми сьогодні серйозно стурбовані становищем у сусідньому Афганістані.

Питання врегулювання ситуації у цій країні не має виходити з нашого поля зору.

Ми виступаємо за регулярний діалог між міністрами закордонних справ країн – членів Організації з метою вироблення спільних підходів до афганського питання.

Дорогі друзі!

Сьогодні я радий повідомити, що Узбекистан став повноправним членом Міжнародної організації тюркської культури.

Ми повністю підтримуємо пропозицію щодо проведення наступного року у рамках святкування 30-річчя Організації Фестивалю культури тюркських народів.

Нещодавно ми видали 100-томні збори «Перлини тюркської літератури» узбецькою мовою, до яких увійшли найкращі зразки літератури країн – членів та спостерігачів нашої Організації. Якщо ми видамо цей безцінний духовний скарб мовами всіх країн-учасниць та спостерігачів, він стане міцною основою для зближення наших братніх країн, насамперед молодого покоління.

Ми безмірно раді, що в рамках нашої зустрічі вперше буде урочисто вручено Міжнародну премію імені Алішера Навої, великого поета, мислителя та державного діяча, який зробив неоціненний внесок у зміцнення єдності тюркського світу.

Сподіваюся, що ви підтримаєте нашу пропозицію щодо щорічного присудження цієї міжнародної премії.

Шановні глави делегацій!

Наше найактуальніше завдання – вивести діяльність Організації тюркських держав на якісно новий рівень, підвищувати її авторитет, повною мірою задіяти потенціал нашої співпраці, забезпечувати виконання прийнятих нами рішень та домовленостей.

Під егідою Організації створено різні структури та механізми, проводиться безліч зустрічей на рівні міністрів, інших заходів. Однак, слід визнати, що ще багато чого потрібно зробити для забезпечення їх системної координації та досягнення результативності.

Думаю, необхідно поєднати зусилля, щоб наша Організація в майбутньому працювала на основі абсолютно нової, ефективної системи.

З цією метою пропонуємо провести в Організації інституційні реформи. Насамперед – створити окремі комітети на рівні міністрів з пріоритетних напрямів – політика та безпека, торгівля та інвестиції, транспорт, сільське господарство, енергетика, інформаційні технології, туризм, інновації та освіта, медицина, молодь та інші.

Велику ефективність, безсумнівно, додасть активне залучення до їх діяльності експертів та вчених, представників державного та приватного секторів.

Разом з тим, час вимагає кардинального підвищення ролі та значущості Секретаріату нашої Організації. Він має організувати результативну роботу в кожному напрямку, стати потужною силою нашої плідної багатосторонньої співпраці.

Розраховую, що з урахуванням висловлених сьогодні думок, ми затвердимо нову структуру Секретаріату вже на наступному саміті.

Ще одне питання пов'язане з посиленням системи суворого контролю над усіма рішеннями і документами, прийнятими главами держав.

Вважаю, що ми маємо залучити до цього процесу Раду старійшин нашої Організації, використати їх багатий досвід та знання.

Дорогі друзі!

У тюркського світу велика історія, гідна захоплення, великі предки та ні з чим не порівнянне багатство.

І я переконаний, що тюркський світ чекає на велике майбутнє.

Ми обов'язково збудуємо це майбутнє разом із нашими працьовитими, великодушними та благородними народами.

Наш саміт у стародавньому місті Самарканді започаткує новий етап розвитку цивілізації тюркського світу в сучасній історії.

Сьогодні буде ухвалено Самаркандську декларацію, яка відобразить цю шляхетну ідею.

Також хочу висловити подяку за підтримку нашої пропозиції щодо оголошення 2023 року в нашій Організації Роком розвитку тюркської цивілізації.

Шановні учасники саміту!

Користуючись нагодою, від імені наших колег хотів би побажати Президенту Республіки Казахстан шановному Касим-Жомарту Кемелевичу Токаєву та дружньому казахстанському народу успішного проведення майбутнього важливого політичного заходу – президентських виборів.

Впевнені, що мудрий народ Казахстану проголосує за подальше продовження важливих реформ, що реалізуються, за мир і прогрес у своїй країні.

На закінчення виступу хотів би висловити окрему вдячність пану Багдаду Амрєєву, який завершує свою діяльність Генеральним секретарем нашої Організації.

Бажаю Вам успіхів у майбутніх починаннях.

Також щиро вітаю нового Генерального секретаря, досвідченого дипломата, пана Кубанічбека Омуралієва.

Бажаю великих успіхів у вашій відповідальній роботі.

Дякую за увагу.